open
úterý, 21 duben 2015 00:00

Tenisový loket dokáže potrápit

Tenisový loket není tak rozšířené onemocnění, jelikož postihuje přibližně ,,jen“ 3% lidí. Je to onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Postihuje ve stejném měřítku jak ženy, tak i muže. Když šlacha přechází na kost, vyskytnou se zánětlivé změny v paži, které jsou bolestivé v místě dolního hrbolku pažní kosti.

Nejhůře jsou na tom svaly natahující zápěstí a svaly, které obracejí ruku dlaní vzhůru. Toto onemocnění vděčí za svůj název sportovcům, kteří s ním mají častější problémy, ale vyskytuje se i u lidí, kteří vykonávají běžnou činnost. Tenisový loket se řadí mezi entezopatická onemocněním, což je označení pro patologické změny při úponech šlach, vazů a kloubních pouzder kostí, které se nachází v oblasti úponu natahovačů ruky a prstů. Je to typické onemocnění pacientů, kteří plní ordinace chirurgie ruky.

Největší bolest bývá při kontrakci natahovačů předloktí. Když se ruka prohmatá, tak ucítíte zevní hrbolek pažní kosti. Dále při otočení předloktí dlaní vzhůru, při stisku ruky, při odporu proti třetímu prstu či odporu proti zápěstí. I když pro lékaře je onemocnění tenisového lokte považováno za „maličkost“, pro pacienty může mít velice vážné následky.

Nejčastěji si zraníte loket při přetížení, ale není ani výjimkou, že se objeví i po různých úrazech, či v souvislosti s poruchou krční páteře. Doposud jsou známy dvě formy tohoto onemocnění. Akutní a chronická. Akutní vzniká při časté fyzické nebo nezvyklé práci. Například nahazování omítky, štípání dříví, psaní na počítači. Díky tomu dochází k funkční poruše.

Chronické onemocnění tenisového lokte je vyvolána dlouhodobým přetěžováním (tak jako například tzv. karpální tunel), toxickými nebo metabolickými vlivy. Obtíže trvají déle než šest týdnů a může dojít ke strukturálním změnám. Například degenerativní změny nebo jizvy. Při léčbě tenisového lokte je velmi zdlouhavá. Existují dva druhy léčby. Konzervativní léčba, při níž je nutné dodržovat klidový režim a končetinu nepřetěžovat. Druhou léčbou je operace. Ta se provádí jen v případě, když nezabere kontroverzní léčba.

Číst 1487 krát

Prague Traveller

There are many on-line tourist guides, but Prague Traveller is an extraordinary tourist guide for all tourists heading to Prague.